Çocuklarda Göz
Deniz Optik Logo
Anasayfa   |
İletişim
Bayrak Bayrak Bayrak Bayrak
FAYDALI BİLGİLER
Çocuklarda Göz
Çocuğunuzu mutlaka bir göz hekimine götürmelisiniz. 

Anormal biçimde başını ileriye uzatıyorsa 
Bakarken göz kapaklarını kısıyorsa 
Gözleri kızarıyorsa 
Baş ağrısı çekiyorsa 
Bazı aile fertlerinde şaşılık ve miyopluk varsa 
Bakışlarını yoğunlaştıramıyorsa 
Eline aldığı cisimleri incelemiyorsa ya da hareketli bir cismi tutamıyorsa 
Okuldaki dersleri takip edemiyorsa, okumayı sevmiyorsa 
Televizyon bağımlılığı varsa 

Çocuğunuzu mutlaka bir göz hekimine götürmelisiniz. 

Anne ve babalar için, bebeklerinin sagligi her seyden önce geliyor. Bu açidan rutin saglik kontrollerini kesinlikle ihmal etmemeye çalisiyor. Bebeklerin sagligi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de göz sagligi. Erken yasta önlem almamanin gelecekte önemli göz hastaliklarina sebep oldugu bir gerçek. Çocukluk çaginda rastlanan göz problemleri arasinda katarakt, göz tansiyonu gibi çok ciddi olanlari da var. Zamaninda tanisi konuldugunda hastaliklari tedavi etmek zor degil. Bu açidan anne ve babalarin çok dikkatli olmasi ve rutin göz muayenesini ihmal etmemeleri gerekiyor. 

ŞAŞILIK ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR 

Bir çocugun gözlerin ayni hizaya gelememesi, paralel olmamasi durumunda sasilik olusuyor. Dogustan ya da sonradan ortaya çikabilen sasiligin göz tembelligi sebebi olduguna da dikkati çeken Acibadem Göz Sagligi Merkezi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Esra Üçbasaran ailelere su uyarida bulunuyor: “Sasilikta gözlerden biri direkt olarak görürken, diger göz yukari, asagi ya da disa dogru kaymis olabilir. Gözler ayni hizada olmadiginda, beyne gönderilen görüntüler tek bir imaj haline dönüstürülemeyecek kadar birbirinden farklidir. Sasilik tedavi edilmediginde beyin ayni hizada olmayan gözü dikkate almaz. Bu sebeple çocugun gözünde kayma varsa vakit kaybetmeden göz hastaliklari uzmanina basvurmalidir.” Sasilik ailelerin kolaylikla fark edebilecegi bir durum. Iki temel sebepten kaynaklaniyor: Hipermetropi sebebiyle odaklanma sirasinda gözün içe dogru kaymasi ve gözleri ayni hizada tutamayan göz kaslari. Op.Dr. Üçbasaran bir de “Yalanci Sasilik” adi verilen durumdan söz ederek söyle diyor: “Bebegin genis burun kanadi göz akinin bir kismini kapladigi zaman yalanci sasiliktan söz edilir. Bu, bebegin gözlerinin sasi gibi bakisina neden olur. Bebegin burnu gelisim gösterdikçe sasi gözlerin görünümü de ortadan kalkar. Sasilikla bu durumun karistirilmamasi için doktorun tani koymasi gerekir.” Sasiligin tedavisinde amaç gözleri paralel hale getirmek ve çocugun daha iyi görmesini saglamak. Bunun için sasiligin olus nedenine göre tedavi yapilir örnegin yüksek hipermetropa bagli kayma olusmussa öncelikle gözlük kullanilmasi öneriliyor. Op. Dr. Üçbasaran sadece gözlükle gerekli fayda saglanamadiginda ya da göz sinirinde veya kaslarda bir sorun oldugunda cerrahi müdahaleye gerek duyuldugunun altini çiziyor. 

GÖZ TEMBELLIGI TEDAVISINDE ERKEN TANI SART 

Göz tembelligi zamaninda tani kondugunda tedavisi en kolay hastaliklardan biri. Ancak 9 - 10 yasindan sonraya kalindiginda geri dönülemez biçimde bir gözün görmesi azalmis olarak kaliyor . Göz tembelliginin en sik rastlanan nedenlerinden biri sasilik ,digeri ise anizometropi dedigimiz iki göz arasinda 2 numaradan fazla fark olmasidir. Op. Dr. Üçbasaran bunu söyle açikliyor: “Gözlerden bir tanesi görmedigi zaman beyin o göz tarafindan görülen bulanik görüntüleri görmezden gelir. Zamanla çocuk sadece saglam olan gözünü kullanmaya baslar. Zamaninda tanisi konuldugunda saglam göz kapatilarak beyne bulanik gören gözün de gördügü sinyali verilir. Kademeli olarak gözdeki görme yeteneginin düzeltilmesi hedeflenir. Daha sonra gözlük verilerek çocugun her iki gözü de kullanmasi saglanir.” 

KATARAKTA DIKKAT! 

Katarakt sadece yaslilara da özel bir hastalik degil. Bebeklerde de katarakt görülüyor.Bebeklerde katarakt tedavisinin zamanlamasi çok büyük önem tasiyor.Op. Dr. Üçbasaran bunun nedenini söyle açikliyor: “Tek gözde görülen kataraktlarda, kalici olarak tembellik sorunu görülür. Dolayisiyla hekimin katarakt tanisi koyar koymaz cerrahi müdahale yapmasi gerekir. Belirtilerini anlamakta ise ailelere büyük rol düsüyor. Bebegin göz bebeklerinin ikisinin de ayni renk olmamasi, göz bebeginin beyazimsi, gri olmasi, çocugun anneyi gördügünde ilgisiz kalmasi ve isigi fak etmemesi en önemli belirtiler arasinda yer aliyor. 

BEBEKLERDE DE GÖZ TANSIYONU RISKI VAR! 

Bebeklerde glokoma rastlanabiliyor. Dogustan glokomun tek tedavisi cerrahi. Belirtileri ise söyle: Iri gözlü bebekler, isiga duyarli olmak, gözde yasarma ve göz küresinin büyümesi. Op. Dr. Üçbasaran göz tansiyonu olan bebeklerde “Göz normalden ileriye dogru döner.” diyerek söyle devam ediyor. Bebeklerde göz tansiyonu hastaliginin en önemli nedeni, gözün içindeki siviyi disariya aktaran bosaltim kanallarinin gelismemesidir. Dogustan glokomun tedavisi cerrahi oldugu için erken tani ve tedavi çok önemlidir.”
OPTİK DÜNYASI

DENİZ OPTİK

Teknik, estetik ve rahatlık kurallarını ihmal etmeden, ödenen ücretin tam karşılığı olan gözlüğü vermek ana fikrinden yola çıkıyoruz… DENİZ Optiği takip etmekle kazançlı çıkacağınız kampanyalarıyla tanınmaktadır

Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Markalarımız
Geri
İleri
Maps
Merkez : Aşağı Pazarcı Mh. İbrahim Sözen Cad.. NO:24 MANAVGAT - ANTALYA Tel : +90 242 742 04 20 Fax : +90 242 742 04 20
Şube : Ilıca beldesi Kumköy Mevkii Oleander Otel SİDE - MANAVGAT ANTALYA Tel: +90 242 753 39 29
E-Mail: denizoptik_34@hotmail.com
DENİZ OPTİK © Copyright 2014
web tasarım medyatör